hategame logo
Paradox: Прибиране на 30% от приходите в дигиталните магазини е скандално
пуснато на 02 юли 2019 от pseto
paradox interactive
Epic в момента води война за потребители с Valve, прибягвайки до подкупване на компании, за да осигуряват те ексклузивност за техния Epic Games Store. Тази тактика бива приета противоречиво от геймърите, но пък немалко разпространители са щастливи от нея.

Например Фредрик Уестър, бивш шеф на Paradox, а понастоящем председател на борда на директорите в компанията.

"Мисля, че собствениците на платформи взимат прекалено много пари. 30% са скандални. Всички от пресата тук, можете да ме цитирате за това", казва Уестър.

Той допълва, че прибирането на 30% от приходите идва от 70-те години на миналия век и разпространението на видеокасети, когато всичко се е случвало във физически формат и е имало по-високи разходи. Но сега, според Уестър, дигиталният пазар "не струва нищо".

Което изявление естествено може да бъде оспорено. Независимо дали говорим за Steam или пък магазините на Sony и Microsoft - всички от които си прибират по 30% - най-малко поддръжката на сървърите не е никак евтина. Софтуерните решения, които тези платформи имат също струват пари за разработка, а и никак не маловажно - достъпът до пазар с милиони подсигурени потребители обикновено се плаща.

А и нищо не пречи на която и да е компания да си хостне сама сървър и да пусне играта си в продажба от собствен магазин със 100% печалби, нали?

Коментари
voxy avatar
voxy
03 юли 2019
Не знам какво имаш предвид точно с последното изречение, но игрите си плащат отделно за хостинг примерно на Амазон или някой от останалите големи клауд доставчици. Разходите на стийм за смешното им сайтче са минимални, отделно основната им развойна дейност винаги е била свързана с гнусните им ключове и останалите помиярски скин простотии.
nightwarrior avatar
nightwarrior
03 юли 2019
Steam предлага дата сървъри, от които потребителите точат игрите. Отделно има клауд пространство за сейфове. Отделно когато игра я има в Стийм и има проблем, първият ти контакт е стийм спорта. Как сметна, че разходите им са минимални? Имаш данни или свободни съчинения по картинка?

Стийм има маркет и отделно скин пазар. Не те решават ти да вкараш в играта си слонове, те просто вземат процент от транзакцията. Изключение правят ключовете за Валя кутиите, но това е за 2 игри(ако не се бъркам). Как реши, че това им е основната дейност? Можеш ли да го подплатиш с нещо или пак просто си упражняваш писането?

Валя и Стийм имат очевидни проблеми, не е нужно да им се приписват измислени.

DragonSlayer avatar
DragonSlayer
03 юли 2019
Може да не харесвам Стийм, но тази платформа няма как да бъде заобиколена, ако искаш играта ти да достигне до максимален брой потребители. Можеш да се опиташ да я заобиколиш, но това си върви с всички последствия - положителните и отрицателните такива.
bobkata.gerov avatar
bobkata.gerov
03 юли 2019
Да си направят техни клиенти като е толкова лесно.Epic едва успяват и обират хейта,въпреки всички милиарди от fortnite.Или трябва да се върнем към времената от 15-20г, когато инсталацията започваше с код,и се играеше с диска в устройството.
igra4 avatar
igra4
03 юли 2019
Така, беше най-добре.
Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл