hategame logo
Windows XP официално излезе в пенсия
пуснато на 08 април 2014 от pseto
Може би най-успешният Windows към днешна дата – XP, най-накрая излезе официално в пенсия. От днес, 8 април нататък операционната система изобщо няма да бъде поддържана. Това ще рече, че дори и да се появи някой фатален експлойт или пробив в сигурността, Microsoft няма да го поправи.

Това, разбира се, не идва като голяма изненада. Още преди няколко години софтуерният гигант обяви плановете да спре поддръжката на XP. Макар че тепърва предстои да разберем дали популярността на платформата ще спадне достатъчно бързо.

Към момента, близо 28% от компютрите с Windows използват именно XP. На първо място е Windows 7 с близо 49%, а пък Windows 8 и Windows 8.1 имат общо 11% пазарен дял. Така вероятно Microsoft ще се опита да накара част от потребителите да мигрират от XP към последната ревизия на платформата.

Но какво значи всичко това за гейминга ще се запитате? Със спирането на официалната поддръжка, все по-малко игри ще са оптимизирани за XP. Възможно е дори все повече изобщо да не отлепят. Все пак, последните ревизии на Windows са достатъчно добри и липсват гнусни недоразумения като Vista... тъй че е препоръчително да си ги качите, ако случайно още сте с XP.

Коментари
undefined
MLV
08 април 2014
Ами старичко си е ХП-то вече.Аз все още се чудя дали да мина на уиндоус 8.1 след като излезе ъпдейта му.Не ми пречи метро интерфейса, чух че имал по-добър звук, може пък и да ми хареса.
undefined
pseto
08 април 2014
И аз ползвах доброто старо XP дълги години - страхотен Windows, особено като имаме предвид, че излезе след 98 и преди Vista. Тея две помии толкова са ми скъсили живота, че не е истина. Ама като си сложих 64-битов Windows 7 направо се преродих, просто е идеален. Тъй че и ти пенсионирай XP-то и направо се хвърляй на седмица/осмица.
undefined
MLV
08 април 2014
Не, не, не си ме разбрал, аз вече става 4 години съм с уиндоус 7 64битов, въпроса е, че сега нямам драйвъри на дъното за аудио звук за уиндоус 8.1, обаче един приятел с още по-стар компютър, предполагаемо и дъно(по-старо), е с уин 8.1 и вика никакви драйвъри освен за картина и принтер не съм слага, всичко е бомба.Та сега това ми е мисълта, дали да не пробвам и аз да мина на 8.1 след новия ъпдейт и да си го карам на него, защото доста ми харесва дизайна и всичко, пък и всички казват бил лек.
undefined
Anon
08 април 2014
Windows 8.1 със сигурност се държи по-добре от Win7, чисто от към бързина и използване на ресурси. Ако не ти пречат някои липси/промени/нововъведения, бих го препоръчал
undefined
MLV
08 април 2014
Със сигурност макари и без някои драйвъри след ъпдейта ще мина на уин 8.1.
undefined
pseto
09 април 2014
Те новите уиндоуси добре са ги заредили откъм основни драйвъри, едно време каква мъка беше да си качиш такъв за саунд картата и лана... ако тръгнеше от раз нещо хвърляш капа до небето. Има прогрес, това си е факт.
undefined
morgoth_srs
09 април 2014
За някои креативски саундкарти все още си е мъка да им качваш драйверите
pseto avatar
pseto
09 април 2014
Хаха, така си е, що нерви сме трошили пред тея SoundBlaster-и... отнемаше повече време да качиш тоя драйвер, отколкото да преинсталираш уиндоуса.
undefined
Former Gaming Glory
10 април 2014
Аз все още съм с резерви към 8.1, защото така и не мога да видя стойностен факт, че гейминга на него е също толкова приятен като на Win7. Също и съвместимост с по стари заглавиица.
Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл